Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Do istoty małżeństwa należy jedność, nierozerwalność i otwartość na płodność (KKK 1664).
Kto i jak?
Osoby pragnące zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinny zgłosić się do kancelarii parafialnej przynajmniej 3 miesiące przed planowaną datą małżeństwa (lub za pomocą maila) celem ustalenia terminu spisania protokołu przedślubnego.
Dokumenty
W dniu spisywania protokołu (3 miesiące przed ślubem) należy mieć ze sobą następujące dokumenty:
- dowód tożsamości,
- metryka chrztu św. (data wystawienia nie starsza niż 3 miesiące w momencie spisywania protokołu przedślubnego) z adnotacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania,
- zaświadczenie odbytego kursu katechizacji przedmałżeńskiej,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego lub kserokopia aktu ślubu cywilnego, jeżeli taki był już zawarty.
Jeżeli ktoś był już w związku kościelnym lub cywilnym z inną osobą należy dostarczyć kserokopię:
- aktu zgonu (jeżeli współmałżonek zmarł)
- orzeczenia sądu biskupiego (jeżeli stwierdzona została nieważność poprzedniego małżeństwa)
- wyroku rozwodowego z sądu cywilnego (jeżeli związek rozpadł się z powodu rozwodu)
Osoby, z których przynajmniej jedna z nich nie należy do parafii wojskowej, muszą mieć pisemną zgodę od jednego z proboszczów (z parafii narzeczonej lub narzeczonego) na spisanie protokołu przedślubnego i asystowanie podczas zawierania Sakramentu Małżeństwa lub dostarczyć Licencję (w tej sytuacji protokół przedślubny spisuje się w parafii narzeczonej lub narzeczonego).
W dniu spisywania protokołu przedślubnego nie jest pobierana żadna opłata czy wymagana ofiara.
Na spotkanie przedślubne ok. 2 tyg. przed ślubem z omówieniem ceremonii ślubnej należy dostarczyć:
- dokument wygłoszonych zapowiedzi,
- dane świadków (imię, nazwisko, rok urodzenia i adres)
Świadkami mogą być tylko osoby pełnoletnie.
W dniu ślubu
Spotykamy się w kancelarii parafialnej 15 minut przed ceremonią:
- przynosimy kartki ze spowiedzi przedmałżeńskiej
- świadkowie muszą posiadać dokument ze zdjęciem potwierdzający ich tożsamość.
Dekorowanie przez firmę zewnętrzną
Jest możliwe po uzyskaniu zgody proboszcza i uzgodnieniu z pozostałym parami. Jeżeli jest kilka par w danym dniu firma dekorująca może być tylko jedna. Kościół jest otwarty i udostępniony w celu dekoracji 1 godzinę przed ceremonią.
RZUCANIE RYŻU itp.
Rzucanie ryżu, konfetti, płatków kwiatów, nasion itp. JEST SUROWO ZABRONIONE.
W razie NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU Państwo Młodzi mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej przez osobę poszkodowaną. Prosimy zatem poinformować o tym wymogu swoich gości weselnych. Jednocześnie informujemy, że kościół jak i teren wokół kościoła jest monitorowany, więc uniknięcie odpowiedzialności jest niemożliwe.